Blog Thumbnail Image

DISC, Başarmanın Yarısıdır

Yeni yıl yaklaşıyor ve her birimiz yeni yıla girerken kendimize hedefler belirleyip geçtiğimiz yıllarda yaptığımız yanlışlıkları, hataları telafi etmek adına yeni motivasyonlar bulmaya çalışıyoruz. Peki bu aşamada DISC Kişilik Envanteri bize nasıl fayda sağlayabilir?

DISC Profilimiz hayatımızda yaptığımız birçok davranışımızın temelidir. Baskı altında nasıl tepki gösterdiğimizi, nasıl sosyalleştiğimizi, yangın alarmı çaldığında ne yaptığımıza kadar davranış biçimimizi gösterir.

DISC “Nasıl” Sorusuna Cevap Verir

DISC ile öz farkındalık kazanarak hedeflerimizi belirleyebilir ve başarıyla gerçekleştirebiliriz. Her zaman belirttiğimiz gibi DISC Kişilik Envanteri iyi veya kötü bir sonuç sunmaz, sadece hepimizin benzerlikleri ve farklılıklarını öğrenmemize yardımcı olur.

DISC Kişilik Envanteri nasıl satış yaptığımızı, liderlik stilimizi, iletişim yönümüzü, motivasyon kaynağımızı anlamamıza yardımcı olur. Ayrıca, nasıl hedef belirleyeceğimize ve onu nasıl başaracağımızı anlamamızı da sağlar. DISC ile öz farkındalık kazandığınızda, hedef belirleme ve başarılı olmakta daha donanımlı olabilirsiniz.

DISC Profilinizin Mücadeleci Taraflarını Fark Edin

D Profilleri, zor hedefler belirlemede hırslı ve rahattır. Ama, hemen sonuç göremediklerinde motivasyonlarını kaybedebilirler. Bu nedenle, net ve hızlı sonuçları olan kısa süreli hedefleri tercih edebilirler. Uzun süreli hedefler her gün hedefe odaklanmak gerektirdiği için daha zorlu olacaktır.

I Profilleri, daha atılgan ve duygusal olmaya yatkındır. Konu hedef belirlemek olduğunda coşkularını dizginlemeleri gerekir. Daha yarışa başlamadan iyimserlikleri sayesinde kendilerini bitiş çizgisinde hayal ederler. Yeni hedefler belirlemeye bayılırlar ve daha öncekileri görmezden gelirler. Kısa süreli hedef belirleme konusunda D Profilleri ile benzerler. Ancak, görevi tamamlamaktansa başarıya ulaştıklarında yaşayacakları eğlenceye odaklanırlar.

S Profilleri, DISC Profillerinin içinde rahat ama planlayıcı profilidir. Gereğinden fazla mütevazı ve dikkatli olabilirler. S Profilleri, yönlendirmeleri adım adım takip etmek, net ve iyi hazırlanmış bir plan ile ilerlemek isterler. Hemen başlamak yerine sürekli hazırlık aşamasını planladıkları için hedefi kaçırabilirler. Ama, S Profilleri başladıklarında durdurulamazlar.

C Profilleri, daha analitiktir. Gerçekçi ve veri odaklı hedefler isterler;  konu hedef belirlemek olursa çok daha analitik hale gelirler. Geri çekilip aslında nereye ulaşmak gerektiğini unutarak sayısal verilere ve detaylara çok fazla takılabilirler. Bazı küçük hataların ortaya çıkması ise büyük resmi görmelerinin önüne geçebilir.

Hedefe Bağlılığı Yönetmek

Eğer DISC Profillerini anlarsanız, hedeflerinize ulaşma ve çalışanlarınızın da hedeflerini gerçekleştirmesi için onları yönetme konusunda daha başarılı olabilirsiniz.

D Profili çalışanınızın hedefleriyle ilgili konuşuyorsanız onları bu sürecin parçası yapmayı unutmayın. Seçme şanslarının olduğunu bilmeye ve bağımsızlık hissine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, hedeflerin zorlayıcı olmasını ve başarıya ulaştıklarında ne kazanacaklarını net olarak görmek isterler. D Profilleri, mücadele etmekten motive olurlar. “Bana neler yapabileceğini göster!” cümlesi onları motive edecektir.

I Profili çalışanınız için en zorlayıcı kısım bir işin sonunu getirmektir. I profilleri genelde elindeki görevi tamamlamak yerine yeni hedefler belirlemeyi yepyeni ve heyecan dolu fırsatlar olarak görürler. Yardımcı olmak için hedeflerine gidecek yolda net adımlar belirleyerek odaklanmalarını sağlayabilirsiniz. Hedeflerini belgelendirmeleri ve bundan sorumlu olmaları gerekiyor. Bu yöntem motive edici veya eğlenceli olmayabilir ama uzun süreli hedeflere odaklanmalarını ve işlerin yolunda gitmesini sağlayacaktır.

S Profili çalışanınızın hedeflerini yönetiyorsanız, devam etmeleri için destek olmayı ve cesaretlendirmeyi unutmayın; en azından başarmanın mümkün olduğunu bilmelerini sağlayın. S Profillerini anlamak daha zor olabilir. Her şey yolunda gidiyor gibi görünürken içten içe izleyeceği yolu kaybetmiş olabilirler. Gelişimlerini sık sık kontrol etmeniz ve işlerin “nasıl” yürüyeceğini anladıklarından emin olmanız gerekecektir. “Biz sana güveniyoruz” ya da “Hadi birlikte hedeflerini netleştirelim ve nasıl ilerleyeceğimizi belirleyelim” sözleri başarıya ulaşmalarını sağlayacak motivasyon için harika bir çözüm yolu olabilir.

C Profillerinin hedefleri üzerinde çalışırken süreci planlamaya erkenden başlamanız gerektiğini unutmayın. Son dakikaya kadar beklemeyin. Detaylı planlar oluşturmalarını sağlamak onları motive edecektir. Kimse olumsuz eleştiri sevmez ama C Profilleri bunu biraz daha kişiselleştirebilir. C Profilinin en büyük korkusu eleştirilmektir. Her şeyin doğru bir şekilde yapılmasını isterler. Çekingen C Profilleri duygularını göstermeyebilirler, yıkıma uğramış olsalar bile. Mümkün olduğunca tarafsız olmak ve veriye odaklanmak çok önemlidir. Olumlu tarafları görmelerini ve büyük resmi unutmamalarını sağlayın.

Her profilin motivasyon kaynağı ve baskı altında gösterdiği tepkiler farklıdır. Baskı altındayken doğal profilimizi sergilemeye yatkın oluruz. DISC Kişilik Envanteri, kişilerin tepkilerini anlamanıza yardımcı olur ve çalışanlarınızın hedeflerini gerçekleştirmeleri için gerekli motivasyon kaynağı ile ilgili bilgi sağlar.

Hedeflere olumlu bir bakış açısı ile başlamayı unutmayın. DISC, başarıya ulaşırken karşınıza çıkan engelleri ortadan kaldırmanızı sağlar. Daha çok özgüven ve öz farkındalık sahibi olmak için DISC kullanın. Böylece, hedef belirleme konusunda karar verme yeteneğinizi geliştirecek ve hedeflerinizi gerçekleştirirken karşılaşacağınız zorluklara hazırlıklı olacaksınız. Sonuç olarak hedeflerinizi başarı ile gerçekleştireceksiniz.