Blog Thumbnail Image

DISC Kişilik Envanteri - İş Yerinizdeki Anahtarınız

İş yerindeki başarınızın, başarısızlığınızın, terfi almanızın, ekip arkadaşınızla anlaşamamanızın ya da iyi bir takım oyuncusu olmanızın tek bir harfe bağlı olduğunu söylesek şaşırır mısınız? Not ortalamanızdan ya da CV’nizde yer alan tecrübelerinizden falan da bahsetmiyoruz.

Görünüşte, DISC sadece bir kişilik testi gibi görünüyor olsa da davranışları anlamak ve takımları geliştirmek adına çok sık kullanılan bilime dayalı bir test olduğunu unutmamak gerekir.

DISC en temel haliyle sizin ne kadar Dominant, İz bırakan, Sadık veya Ciddi olduğunuzu ölçüyor ve bu tutumlarınızın iş yerinde çalışmanızı ne kadar etkilediğini ortaya çıkarıyor. Ayrıca en uygun olduğunuz mesleği, olmak istediğiniz iş yeri ortamını ve bulunduğunuz şirkete ne gibi faydalar sağlayacağınızı da raporda ortaya çıkarıyor.

Hadi gelin biraz daha içeriğine göz atalım ve sizin profiliniz iş yerinde sizi nasıl anlatıyor görelim.

Dominant (D) – Lider

İşler kötüye gittiğinde, gözler sizin üzerinizde birleşir. Siz güçlü, kararlı ve mantıklısınızdır. Sonuçları hemen almak istersiniz. Zaman harcamaya ya da yüksek standartlarınızın altında kalan şeylere sabrınız yoktur. Özetle sizde tam bir CEO kumaşı olduğunu belirtmeliyiz.

Ancak, bu davranışların bir de karanlık tarafı var. Sonuçlara çok fazla odaklandığınızda, size o sonuçları almanızda yardımcı olan kişileri fazla zorlamaya başlayabilirsiniz. Eğer dikkatli olmazsanız, dışarıdan soğuk, ulaşılmaz ve kişilerden çok size sağladığı faydalara önem veren biri olarak görünebilirsiniz. İnsanlar da siz başarıya ulaştığınız sürece yanınızda kalır ancak başarısız olduğunuzda ilişki yönetimi tarafında bir bağ eksikliği olduğu için yola sizinle devam etmeme haklarını kullanacaklardır.

Eğer iş arıyorsanız; CV’nizde somut başarıları vurgulayın ama mülakatlarda bu başarıyı muazzam çalışkan takım arkadaşlarınız ile elde ettiğinizi söylemeyi de eklemeyi ihmal etmeyin.

İş ortamı tavsiyesi: İnsanların tavsiyelerini dinlemeye zaman ayırın ve bunların büyük resme nasıl yerleştiğini göz önünde bulundurun. Sonra, başarıya ulaşmak için belirli adımları neden atmak gerektiğini sakince ve net bir şekilde açıklayın – bu adımlar çalışma arkadaşlarınızın fikirlerini içerse de içermese de. Ayrıca, arada bir gerçekleşmesi zor olan düşüncelerinizi göstermekten çekinmeyin. Çalışma arkadaşlarınız bundan hoşnut olacaktır. Siz D profiline sahip olarak şirketin ihtiyacı olan yenilikçi, risk almaktan korkmayan, girişimci bir kişisiniz.. Siz yapmazsanız bunları kim yapacak?

Uygun işler: Müdür, yönetici, departman şefi gibi liderlik yeteneklerinizi müthiş bir şekilde kullanabileceğiniz pozisyonlar.

İz Bırakan – Etkileyici

Siz sosyal bir insansınız. Başkalarıyla arkadaşlık etmeye canı gönülden bayılıyorsunuz ve onlar da bu iyiliği karşılıksız bırakmıyor. Sizin bu tarafınız ofisteki tüm gerginliği alıp götürüyor çünkü insanlarla sohbet edip onların kendileri ve işleri ile ilgili iyi hissetmeleri için sınırları aşabilirsiniz. Eğer şirketinizin "Cana Yakınlık" ödülü olsaydı muhtemelen onu siz kazanırdınız.

Bazen de bu yakınlığınızda fazla ileri gidebiliyor olabilirsiniz. İnsanlara yakın olabilmek için biri ile ilgili konuşurken kendi başınıza sorun alabilirsiniz.  Ayrıca, sorunlarınızdan kurtulmak için genelde konuşma yeteneğinizi kullanıyorsunuz – bu sorunlar belki de ilk seferde aklınıza geleni söylemenizden kaynaklanıyor olabilir.

Eğer iş arıyorsanız; siz tüm DISC Profilleri arasından mülakatları kendi tarafına çekebilen, doğru yönetebilen tek profilsiniz. Bununla birlikte, başarılarınızı süsleyip anlatmaktan ve ilk izlenimi yanlış vermek yerine, elde ettiğiniz başarıları onların görmesine izin verin.

İş ortamı tavsiyesi: Birine dünyaları, yıldızları ve tüm Samanyolu Galaksisini vaat edebilirsiniz – tabii verdiğiniz sözde durabilecekseniz. Yeteneğinizi başkalarını anlamak ve duygularına hassas davranmak için kullanın.

Uygun işler: Satış Elemanı, insan kaynakları, pazarlama, halkla ilişkiler gibi network kurulabilecek ve insanlarla sürekli iletişimde olunabilecek hareketli bir çevre gerektiren işler size uygun olabilir.

Sadık (S) – Uzlaşmacı  

Siz grupları birlikte tutan şu ünlü yapıştırıcılar gibisiniz. Etkileyici I Profili gibi, siz de insanları canı gönülden seversiniz, ama bunu çalışma arkadaşlarınızla şakalaşarak ve motivasyon konuşmalarıyla gaza getirerek değil de samimi bir ilişki kurarak ifade edersiniz. Siz sabırlı, özenli ve güvenilirsinizdir. DISC Profilleri arasında en az sorun çıkarma ihtimali olan profil sizinkidir.

Sizde açıkça hiçbir sorun yoktur – hem iyi anlamda hem de kötü. Her şey sizin için uygundur, statükoya karşı koymaya çok isteksizsinizdir ki bu da insanların sizi tanımlayacağı son sözdür. Çatışmayla karşı karşıya kaldığınızda olayın daha fazla kızışmaması için elinizdeki tüm gücü kullanabilirsiniz, sonunda siz zarar görseniz bile.

Eğer iş arıyorsanız; önceki takımlarınızda yardımsever doğanızın ne kadar önemli bir rol aldığını vurgulayın. Eğer mülakatta çatışmayla nasıl başa çıktığınızı sorarlarsa uzlaşmaya olan istekliliğinizin tüm taraflara yardımcı olduğu bir olay seçin.

İş ortamı  tavsiyesi: Daha öz güvenli olun. Çok sesli olmanıza gerek yok, sadece gerektiğinde kendinizi sakince, mantıklı bir şekilde açıklamaya biraz daha istekli olmanız gerekiyor. Eğer sessiz kalmaya devam ederseniz insanlar sizi ezip geçer, sessizliğinizi bir TAMAM olarak kabul eder ve sürekli suistimal edilebilirsiniz.

Uygun İşler: İnsan Kaynakları Personeli, İş Süreci Uzmanı gibi sizin özel ilişki yeteneğinizi, kural ve düzene olan dikkatinizi kullanabileceğiniz işler.

Ciddi (C) – Düşünür

Siz tam bir fikir insanısınız. Lider profilinde olduğu gibi çok yüksek standartlarınız vardır, ama insanları yönetmekle ilgilenmezsiniz. Aslında, yalnız çalışmayı tercih edersiniz ama bir grup adına karar vermeye mecbur kalırsanız, hiçbir şey söylemeden önce tüm verileri bir araya topladıktan sonra değerlendirme yapmak istersiniz.

Bu nedenle, verilere çok odaklandığınızda analiz felci yaşayabilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi insanlara aktarırken de sorun yaşayabilirsiniz çünkü açıklıktansa kesin olmayı tercih edersiniz. İşler kötü gittiğinde gerginleşebilir ve kendinizi suçlayabilirsiniz,  dış güçler oyun oynuyor olsa bile. Lider profilinin kötü bir tipi olarak insan vücudunda bir robot gibi gözükebilirsiniz ve insan olduğunuzu unutup günlük iletişimde ve karar almada zorlanabilirsiniz.

Eğer iş arıyorsanız; iletişimde net ve öz güvenli olmaya çalışın. Mühendislik ya da IT alanında bir işe başvursanız bile eksik iletişim yetkinlikleriniz aleyhinize bir şeydir, çünkü bu tam da işverenlerin çalışanlarında görmek istediği 5 özellik içinde yer alır.

İş ortamı tavsiyesi: Mükemmel bilgi sadece mükemmel bir dünyada mümkündür. İnsanların tavsiyelerine açık olun, ilk bakışta size mantıksız görünse bile. Bilin ki çok iyi hesaplanmış planlar bile Murphy kanunlarına yenik düşebilir – Bir şeyin kötü gitme ihtimali varsa, kötü gidecektir. İş arkadaşlarınız arasında biraz daha öz güvenli olun.

Uygun işler: Muhasebe, Finans, Programlama gibi titiz analizler gerektiren ve bağımsız çalışabileceğiniz işler size uygun olacaktır.

Aslında, herkes 4 DISC profilini de karakterinde farklı seviyelerde taşımaktadır.  Bunların farkında olmak önemlidir ki böylece güçlü yanlarınızın avantajlarını kullanabilir, zayıf yönlerinizi geliştirebilir ve çalışmak istediğiniz her firma için değerli bir kaynak, vazgeçilmeyen bir kişi ve en önemlisi verimli, mutlu bir birey olarak çalışma ihtimalinizi artırabilirsiniz.