Geleneksel olarak, bilişsel yetenek testleriyle ölçülen genel özellik "zeka" veya "genel zihinsel yetenek" olarak adlandırılır.

Bilişsel yetenek testleri, düşünmeye dahil olan yetenekleri değerlendirir. Görsel muhakeme, sezgisel algı, hafıza, sözel ve matematiksel yetenek, problem çözme, detaylara dikkat, uzun süreli dikkat başlıklarında ölçüm yapar.

Adayların bir durumu ele alırken bilgi sentezleme, sorunları analiz etme, karmaşık ilişkileri anlama ve sistem perspektiflerini kullanma yeteneklerini ölçer.

İşe Alım - Seçme Yerleştirme
Mevcut personel değerlendirmesi
Türkçe
80 Soru
60 Dakika
DETAYLI BİLGİ AL

İletişim Formu

Bilgilerinizi paylaşın, en kısa sürede size dönüş sağlayalım.

Why DSAT

Neden DSAT?

Dikkat Sezgi Algılama Testi, adayınızın etkili bir karar verici olup olmadığını, yetenekli bir problem çözücü olup olmadığını veya rollerindeki değişimin hızını yönetebilecek kadar esnek olup olmadığını ölçebilirsiniz.

Zihinsel çeviklik (veya düşünce hızı), hızlı öğrenme, analitik düşünme, aritmetik ve üstün sözel akıl yürütme becerilerini kişinin pozisyon bazında incelemesine göre analiz eder.

Adayınızın bu konulara ilişkin performansını, işle ilgili sorunları çözmede veya yeni bilgiler edinmede zihinsel yeteneklerini ne kadar iyi uygulayabileceklerini size söyler.

Dikkat Sezgi Algılama testini kullanmanın en iyi sebeplerinden biri, uygulamasının kolay, raporunun ise Türkiye ortalamalarını temel alıyor olması, adaylarınızın gelecekteki performanslarını tahmin etmede elde edebileceğiniz sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunuluyor.

Kurumunuza özel bir fiyat teklifi almak için buraya tıklayın

İletişim Formu

Bilgilerinizi paylaşın, en kısa sürede size dönüş sağlayalım.

Sayısal Muhakeme

Temel matematik, sayısal, eleştirel muhakeme becerilerini sayı temelli ölçümler.

Dikkat/ Uzun Süreli –Detaylara Dikkat

Belirli bir mantık düzenini tamamlayan eksik bir öğeyi veya şemayı tanımlamanız istenir.

Sözel Muhakeme

Kelime, dil bilgisi, anlama ve eleştirel muhakeme gibi becerileri ölçer.

Tümdengelimli Akıl Yürütme

Belirli sonuçlara ulaşmak için bir ifade veya argüman tarafından verilen belirli kuralları uygulayarak zeka ölçümü gerçekleştirir.

Mantıksal Akıl Yürütme

Karmaşık metinleri okuma ve anlama yeteneğini değerlendirir, sonuçlar çıkarmak ve önemli gerçekleri anlamak için eleştirel düşünme becerilerini ölçer.

Soyut / Figürel Akıl Yürütme

Semboller veya matrisler şeklinde verilen bilgilere dayanarak varsayımlar ve sonuçlar çıkarma yeteneğinizi ölçer.